Bratislava,
09
December
2014
|
16:35
Europe/Berlin

Dochádzanie do práce znižuje produktivitu slovenských podnikov

Nie je príjemné zistenie, že každodenné cestovanie zaberá slovenským pracovníkom takmer hodinu. Hoci dochádzanie predstavuje záťaž pre produktivitu, pracovníci zostávajú aktívni prostredníctvom svojich mobilných zariadení a často doháňajú počas cesty svoje súkromné aktivity. Počas nastávajúcej zimy však môžu podniky rátať s významnejšími stratami produktivity následkom nepriaznivého počasia.
Karel Pelan, riaditeľ spoločnosti Regus pre Českú republiku a Slovensko.

Celkový čas strávený cestovaním do práce je na Slovensku 50 minút – v prípade zimných kalamít napríklad v dôsledku sneženia či tvorby poľadovice, výrazne narastá

BRATISLAVA, 9. decembra 2014 – Kratší čas pri dochádzaní do práce zvyšuje produktivitu a motiváciu zamestnancov, avšak čas dochádzania do zamestnania vzrástol. Globálny priemer sa od roku 2012 zvýšil o celých 5 minút, podľa posledného prieskumu spoločnosti Regus, ktorý bol založený na názoroch viac ako 22 000 respondentov zo 100 krajín. V súčasnosti priemerný čas dochádzania zaberá viac ako pol hodiny (32,5 minúty) v porovnaní s iba 27 minútami pred dvoma rokmi, čo predstavuje viac ako hodinu času stráveného na cestách do práce každý deň. Na Slovensku ľudia do práce dochádzajú približne 25 minút, teda 50 minút tam a späť. Avšak v zimnom období, v dôsledku snehu či poľadovice na cestách či železnici, tento čas výrazne vzrastá.

Zaneprázdnení slovenskí pracovníci sa počas dochádzania do práce snažia zostať produktívni a s využitím svojich mobilných zariadení vybavujú obchodné hovory (67 %), sú v kontakte s rodinou či priateľmi (40 %), vybavujú e-maily (32 %) a vybavujú súkromné hovory súvisiace s domácnosťou, ako je napríklad zabezpečovanie remeselníka (23 %).

Cestovanie počas pracovného času ako napr. doprava na schôdzky a späť sú všeobecne viac využívanéna obchodné hovory (73 %), telefonovanie s rodinou či priateľmi (68 %) a na vybavovanie telefonátov súvisiacich s domácnosťou (40 %). Prieskum u respondentov tiež ukázal, že s väčšou pravdepodobnosťou e-maily vybavujú počas cestovania v pracovnom čase (38 %) než pri dochádzaní do práce a späť (32 %).

Ľudia by v ideálnom prípade mohli pracovať v profesionálnom a diskrétnom prostredí, v blízkosti domova alebo svojho biznisu tak, aby maximalizovali svoju produktivitu skrátením času na dochádzanie do zamestnania. Práca bližšie k domovu znamená zvýšenie produktivity a dáva pracovníkom možnosť zlepšiť rovnováhu medzi osobným a pracovným životom. Regus ponúka pracovisko poskytujúce podnikateľom a firmám potrebnú flexibilitu. Trendy smerujúce k väčšej mobilite a tlak na znižovanie nákladov generujú dopyt po pracoviskách, ktoré sa dajú prenajať na mesiac, dva dni v týždni alebo napríklad iba na hodinu a pritom aj malej firme poskytujú profesionálne zázemie veľkých spoločností.

Boilerplate

Spoločnosť Regus je celosvetovým poskytovateľom flexibilných pracovísk. Sieť, ktorú tvorí viac ako 2 000 obchodných centier v 104 krajinách, poskytuje pohodlné, vysoko kvalitné a plne vybavené priestory, v ktorých môžu ľudia pracovať podľa potrieb počas pár minút či mnoho rokov. Firmy ako napr. Google, Toshiba a GlaxoSmithKline si zvolili spoločnosť Regus, aby mohli pracovať flexibilne a dosahovať ešte väčšie úspechy v podnikaní.

Kľúčom k flexibilnej práci je pohodlie. Spoločnosť Regus preto otvára svoje priestory všade, kde 1,5 milióna jej členov potrebuje podporu – v mestských centrách, predmestských štvrtiach, nákupných centrách a maloobchodných predajniach, na železničných staniciach, servisných staniciach pri diaľniciach a dokonca aj v komunitných centrách. Spoločnosť Regus, bola založená v Bruseli v roku 1989, sídli v Luxembursku a je registrovaná na burze London Stock Exchange. V Českej republike sa nachádza šesť centier spoločnosti Regus – štyri v Prahe a po jednom v Brne a Ostrave. Viac informácií nájdete na webových stránkach www.regus.cz.