Bratislava,
16
January
2014
|
16:30
Europe/Berlin

Flexibilná práca zabraňuje nákladnej fluktuácii zamestnancov

Prilákajte a udržte si skvelých zamestnancov vďaka flexibilnej práci

Podnikatelia na Slovensku zisťujú, že flexibilná práca je často rozhodujúcim faktorom pri prijatí alebo odmietnutí pracovnej ponuky. Až 78 % z nich uvádza, že by si z dvoch podobných pracovných pozícií vybrali tú, ktorá ponúka možnosť flexibilnej práce. V najnovšom prieskume spoločnosti Regus, ktorá je globálnym poskytovateľom pracovných miest, neuveriteľných 71 % respondentov potvrdzuje, že flexibilná práca okrem toho aj podporuje zamestnancov, aby neopustili svoje pracovné miesto.

Nábor je nákladný proces, ktorý by mnohé globálne spoločnosti s nadšením obmedzili. Podľa odhadov asociácie CPID sú náklady na odchádzajúceho zamestnanca 4 625 libier, pričom v prípade manažérov a odborníkov sa táto suma zvyšuje na 5 000 libier.¹ Prioritou viac než tretiny firiem je udržanie zamestnancov.² Aké opatrenia by mali podniknúť, aby sa im podarilo obmedziť náklady na prijímacie procesy a tiež prilákanie a udržanie špičkových zamestnancov? Flexibilná práca podľa respondentov ponúka riešenie všetkých troch otázok.

Prieskum, ktorý zisťoval názory viac než 20 000 hlavných výkonných riaditeľov a majiteľov firiem z viac než 95 krajín, potvrdzuje, že na Slovensku by sa mohla flexibilná práca využiť na zníženie fluktuácie zamestnancov (a tým pádom aj na zníženie nákladov pracovných agentúr). Až 65 % opýtaných totiž označilo flexibilnú prácu ako výhodu, ktorá priláka najväčšie talenty.

Prieskum okrem toho dokázal aj nasledujúce skutočnosti:

• 74 % respondentov tvrdí, že zamestnanci, ktorí dostanú možnosť flexibilnej práce, sú lojálnejší,

• 58 % zamestnancov by naozaj odmietlo pracovnú ponuku, ktorá vylučuje flexibilnú prácu,

• 54 % opýtaných sa vyjadrilo, že na svojej predchádzajúcej pracovnej pozícii by ostali dlhšie, ak by mali možnosť flexibilnej práce.

„Najímanie a udržanie najväčších talentov je už dlhé roky prioritou úspešných firiem, no nie všetky spoločnosti si môžu dovoliť obrovské prémie či štedré platy, aby ostali konkurencieschopné,“ poznamenáva Ruud Doggen, výkonný riaditeľ spoločnosti Regus pre region CEE. „Eliminovanie fluktuácie je taktiež veľmi dôležité, aby sa firmy vyhýbali nákladom na pracovné agentúry a problémom, súvisiacim so začiatkom náborového procesu.

„Flexibilná práca, ktorá je nákladovo výhodnejšia než klasická práca v kancelárii, ponúka atraktívne výhody v podobe menšieho stresu a lepšej rovnováhy medzi prácou a osobným životom pre existujúcich aj perspektívnych zamestnancov. Tiež ponúka cenovo nenáročný spôsob, ako prilákať a udržať si špičkových pracovníkov. Okrem toho je úžasné, akou dôležitou sa stala výhoda flexibilnej práce. Mnohí respondenti si totiž naozaj vyberajú prácu podľa toho, či im túto možnosť zamestnávateľ ponúkne.“

 

¹CIPD, Staff retention is not only about money, október 2005

²East or West, Mature or Emerging, it is all about a sustainable future, Regus, október 2013.

O spoločnosti Regus

Spoločnosť Regus je globálny poskytovateľ pracovných priestorov. Sieť tvorená viac ako 1 700 obchodnými centrami v 100 krajinách poskytuje pohodlné, vysokokvalitné a plne vybavené pracovné priestory, či už ich potrebujete na pár minút alebo rokov. Spoločnosti ako napríklad Google, Toshiba a GlaxoSmithKline si vybrali služby spoločnosti Regus, aby mohli pracovať flexibilne a zvýšili úspešnosť svojho obchodu.

Kľúčom k flexibilnej práci je pohodlie, a preto je spoločnosť Regus k dispozícii kdekoľvek ju jej 1,5 miliónov členov potrebuje – v centrách miest, na predmestiach, v obchodných centrách a maloobchodných predajniach, na železničných staniciach, na čerpacích staniciach na diaľniciach, ktoré poskytujú služby pre cestujúcich a dokonca i v spoločenských centrách. Spoločnosť Regus bola založená v roku 1989 v belgickom Bruseli, jej centrála je v Luxemburgu a je zapísaná na londýnskej burze cenných papierov. Na Slovensku sa nachádza biznis centrum spoločnosti Regus v Bratislave. Viac informácií o spoločnosti možno nájsť na www.regus.sk.