Bratislava,
13
May
2014
|
13:02
Europe/Berlin

Rast v domácich podmienkach – nový trend rozvoja biznisu

Nový celosvetový prieskum spoločnosti Regus ukazuje, že spoločnosti sa čím ďalej tým viac orientujú na domáci rast namiesto exportu

Podľa najnovšieho medzinárodného obchodného prieskumu spoločnosti Regus, poskytovateľa flexibilných pracovných priestorov, vzrástol počet slovenských spoločností orientujúcich sa  na rast na domácich trhoch na úkor rastu v zahraničí viac ako dvojnásobne.

Prieskum sa zameral na názory viac ako 20 000 výkonných riaditeľov a majiteľov firiem v 95 krajinách. Ukazuje sa, že na Slovensku 25 % spoločností sa orientuje na domáci rast, zatiaľ čo iba 20 % sa snaží dosiahnuť medzinárodný rast.

Podľa prieskumu existuje päť najdôležitejších bariér pre medzinárodný rast:

1) najímanie vysoko kvalitných zamestnancov (81 %),

2) nedostatok lokálnych poznatkov a konexií (65 %),

3) nedostatok informácií o trhu (57 %),

4) zriadenie logistickej a distribučnej siete (50 %),5) zriadenie IT a služieb (49 %).

Zameranie sa na domáci rast je ešte evidentnejšie na rozvíjajúcich sa trhoch, kde sa naň zameriava až trojnásobok spoločností (51 %) v porovnaní s počtom spoločností, ktoré chcú rásť v zahraničí.

Toto je dôkaz, že výsledky obnovy hospodárstva začínajú mať pozitívny vplyv na viac ľudí v rozvíjajúcich sa krajinách, s obnovou spotrebiteľskej dôvery a znižujúcou sa závislosťou od exportu.

„V posledných dvoch rokoch nastal dôležitý obrat, pričom firmy teraz pociťujú väčší rast na domácich trhoch v porovnaní s expanziou za hranicami. Táto zmena nám pripomína, aké je pre firmy dôležité zostať flexibilnými a prispôsobiteľnými, aby mohli reagovať na nestálosti trhu, no zároveň to poukazuje na dôležitý nárast kúpnej sily zákazníkov v rozvíjajúcich sa ekonomikách,“ Ruud Doggen, výkonný riaditeľ spoločnosti Regus pre region CEE.

„Bez ohľadu na to, či spoločnosti rastú na nových trhoch doma, alebo v zahraničí, spoliehajú sa na niekoľko kľúčových faktorov. Potrebujú mať prístup k spoľahlivým a aktuálnym informáciám o trhu, k lokálnej sieti a mať jednoduchý prístup k viacerým možnostiam pri výbere najlepšieho miesta na začatie podnikania. Okrem týchto potrieb im flexibilný pracovný priestor umožňuje rýchlo reagovať na trhy a uchovávať si kapitál voľný na investovanie do budúceho rastu. Spoločnosti musia byť schopné veľmi rýchlo expandovať, ale aj bleskovo reagovať v prípade, že sa možnosti rastu objavia inde,“ dodáva R. Doggen.

Boilerplate

Spoločnosť Regus je globálny poskytovateľ pracovných priestorov. Sieť tvorená viac ako 1 700 obchodnými centrami v 100 krajinách poskytuje pohodlné, vysokokvalitné a plne vybavené pracovné priestory, či už ich potrebujete na pár minút alebo rokov. Spoločnosti ako napríklad Google, Toshiba a GlaxoSmithKline si vybrali služby spoločnosti Regus, aby mohli pracovať flexibilne a zvýšili úspešnosť svojho obchodu.

Kľúčom k flexibilnej práci je pohodlie, a preto je spoločnosť Regus k dispozícii kdekoľvek ju jej 1,5 miliónov členov potrebuje – v centrách miest, na predmestiach, v obchodných centrách a maloobchodných predajniach, na železničných staniciach, na čerpacích staniciach na diaľniciach, ktoré poskytujú služby pre cestujúcich a dokonca i v spoločenských centrách. Spoločnosť Regus bola založená v roku 1989 v belgickom Bruseli, jej centrála je v Luxemburgu a je zapísaná na londýnskej burze cenných papierov. Na Slovensku sa nachádza biznis centrum spoločnosti Regus v Bratislave. Viac informácií o spoločnosti možno nájsť na www.regus.sk.