Bratislava,
06
March
2014
|
13:25
Europe/Berlin

Regus: Pracujúce matky potrebujú vyššiu flexibilitu

Flexibilná práca je kľúčom k udržaniu si cenných pracovníkov - mamičiek vracajúcich sa do práce

„Skutočným svetom rovnosti by bol svet, v ktorom by ženy riadili polovicu našich krajín a spoločností a muži by riadili polovicu našich domovov,“ píše Sheryl Sandberg vo svojej knihe Lean In. Najnovší prieskum spoločnosti Regus, poskytovateľa flexibilných pracovných priestorov, potvrdzuje, že sa štruktúry zmýšľania rýchlo menia. Až 91 % slovenských firiem hlási, že spoločnosti, ktoré nechcú zamestnať ženy vracajúce sa z materskej dovolenky, prichádzajú o veľa.

Tieto ženy si so sebou nenesú neaktuálne kontakty a slabé znalosti, práve naopak, prinášajú cenné zručnosti a skúsenosti, tvrdí 62 % respondentov. Toto sú kľúčové zistenia najnovšieho prieskumu spoločnosti Regus, ktorý zisťoval názory viac než 19 000 výkonných riaditeľov a majiteľov firiem v 98 krajinách.

Podľa respondentov patria flexibilná pracovná doba, práca bližšie k domovu a možnosť aspoň čiastočnej náhrady cestovania videokonferenciami medzi najlepšie stratégie na pritiahnutie väčšieho počtu matiek späť do radov zamestnancov.

Ďalšie zaujímavé čísla ukazujú, že:

• 65 % slovenských respondentov hlási, že viac žien požaduje po návrate do zamestnania prácu na diaľku.

• 51 % hovorí, že práca bližšie k domovu je kľúčovým stimulom.

• 49 % tvrdí, že možnosť pracovať na čiastočný úväzok by pomohla vracajúcim sa matkám.

„S prieskumy, ktoré poukazujú na to, že neúčasť žien v ekonomike stojí v niektorých krajinách až 27 % HDP na obyvateľa¹, ako i na to, že spoločnosti s väčším zastúpením žien sú ziskovejšie², je načase, aby sa podniky zaoberali otázkou prispôsobenia pracovných podmienok tak, aby viac vyhovovali pracujúcim matkám,“ poznamenáva Ruud Doggen, výkonný riaditeľ spoločnosti Regus pre region CEE.

„Podniky neváhajú pripísať hodnotu pracujúcim matkám, no po návrate z materskej dovolenky tieto ženy často zistia, že skĺbiť pracovné a osobné povinnosti môže byť veľmi náročné, ak nie nemožné. Nie je preto prekvapujúce, že stále viac mamičiek požaduje flexibilnú prácu. Či sa jedná o flexibilnú pracovnú dobu, príležitosť pracovať aspoň čiastočne bližšie k domovu alebo rodine, alebo možnosť zvoliť si videokonferenciu namiesto pracovného cestovania, tieto stimuly prinášajúce zmeny sú kľúčovými v snahe viac pomáhať ženám pri návrate do zamestnania a v snahe viesť pracovisko smerom k budúcnosti,“ dodáva R. Doggen.

 

¹ MMF, Women, Work and the Economy, september 2013

² The Financial Times, Research shows profitable companies have more women on the board, 25. júl 2013

O spoločnosti Regus

Spoločnosť Regus je globálny poskytovateľ pracovných priestorov. Sieť tvorená viac ako 1 700 obchodnými centrami v 100 krajinách poskytuje pohodlné, vysokokvalitné a plne vybavené pracovné priestory, či už ich potrebujete na pár minút alebo rokov. Spoločnosti ako napríklad Google, Toshiba a GlaxoSmithKline si vybrali služby spoločnosti Regus, aby mohli pracovať flexibilne a zvýšili úspešnosť svojho obchodu.

Kľúčom k flexibilnej práci je pohodlie, a preto je spoločnosť Regus k dispozícii kdekoľvek ju jej 1,5 miliónov členov potrebuje – v centrách miest, na predmestiach, v obchodných centrách a maloobchodných predajniach, na železničných staniciach, na čerpacích staniciach na diaľniciach, ktoré poskytujú služby pre cestujúcich a dokonca i v spoločenských centrách. Spoločnosť Regus bola založená v roku 1989 v belgickom Bruseli, jej centrála je v Luxemburgu a je zapísaná na londýnskej burze cenných papierov. Na Slovensku sa nachádza biznis centrum spoločnosti Regus v Bratislave. Viac informácií o spoločnosti možno nájsť na www.regus.sk.